İcra Kağıdı Gelirse Ne Yapmalıyım?

Sadece sizin değil milyonlarca insanın evine icra emri yazısı gidiyor maalesef. Basına yansıyan UYAP kayıtlarına göre; 20 milyon icra dosyası var.

Bir borcunuz var ve ödemediyseniz, alacaklınız tahsilat için icra yoluna başvuracaktır. İcra takibi, alacaklının icra müdürlüğüne başvurması ile başlar. İcra dairesi adresinize borç miktarını gösterir bir tebligat gönderir ve sizi borcu ödemeye davet eder. Gerçekten bir borcunuz varsa derhal ödemeniz sizin lehinizedir. Şayet bir borcunuz yoksa ya da tebligatta yazıldığı kadar değilse borca yani adresinize gönderilen ödeme emrine itiraz etmeniz gerekir. İtiraz için, tebligatın size ulaştığı tarihten itibaren 7 gün süreniz var. Süreyi geçirmemeniz çok önemli. Bu nedenle tavsiyem, size adliyeden bir evrak gelirse vakit kaybetmeden avukatınızla görüşün. Şayet itiraz etmez ya da süresini geçirirseniz ödeme emri kesinleşir ve haciz aşamasına geçilir.
Borcunuz olmadığını söylüyorsanız; 7 günlük süreyi kaçırmadan size tebligatı gönderen icra müdürlüğüne gidip ‘benim borcum yok, borca ve ferilerine itiraz ediyorum’ şeklinde beyanda bulunmanız yeterli olacaktır. Bu durumda alacaklı taraf, itirazın iptali davası açıp alacağını ispat etmek durumunda kalacaktır.

Borcunuz varsa itiraz etmeden ödeme yapmak lehinize olacaktır. Çünkü icra masrafları, vekalet ücreti, asıl alacak ve işleyecek faiz kalemlerinin hepsini ödemeniz gerekecek. Takipte geçen süre uzadıkça da faiz işlemeye dolayısıyla ödemeniz gereken borç miktarı artmaya devam edecektir.

, , ,
Sonraki yazı
Hangi İlçe Hangi Adliyeye Bağlı?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü