Hangi İlçe Hangi Adliyeye Bağlı?

Türkiye’de 2012 yılına kadar 14 büyükşehir vardı. Aralık 2012’de çıkarılan bir yasayla; Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van ve Zonguldak da büyükşehir ünvanına kavuşmuştu. Böylece büyükşehir belediyesi sayısı 28’e çıkmıştı. Yeni kurulan bu büyükşehirler bünyesinde 27 yeni ilçe de kurulmuştu. Yeni ilçelerin yargı çevresi olarak nereye bağlı olacakları yani adli işlerinin hangi adliyelerde görüleceğine ilişkin HSYK kararı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Buna göre; Aydın’ın Efeler ilçesi Aydın adliyesine, Balıkesir’in Karesi ve Altıeylül ilçeleri Balıkesir adliyesine, Denizli’nin Merkezefendi ilçesi Denizli adliyesine, Hatay’ın Antakya ve Defne ilçeleri Hatay adliyesine, Arsuz ilçesi İskendurun adliyesine, Payas ilçesi Dörtyol adliyesine, Manisa’nın Şehzadeler ve Yunusemre ilçeleri Manisa adliyesine, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçeleri Kahramanmaraş adliyesine, Mardin’in Artuklu ilçesi Mardin adliyesine, Muğla’nın Menteşe ilçesi Muğla adliyesine, Seydikemer ilçesi ise Fethiye adliyesine, Ordu’nun Altınordu ilçesi Ordu adliyesine, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Tekirdağ adliyesine, Kapaklı ilçesi Çerkezköy adliyesine, Ergene ilçesi ise Çorlu adliyesine, Trabzon’un Ortahisar ilçesi Trabzon adliyesine, Şanlıurfa’nın Eyyübiye, Karaköprü ve Haliliye ilçeleri Şanlıurfa adliyesine, Van’ın Tuşpa ve İpekyolu ilçeleri Van adliyesine, Zonguldak’ın Kilimli ve Kozlu ilçeleri ise Zonguldak adliyesine bağlanmıştı.

Gelinen aşamada; iş yoğunluğu ve coğrafi mesafe gibi hususlar göz önünde bulundurularak bazı küçük ilçe adliyeleri kapatılarak en yakın ilçe adliyeleriyle birleştirildi. Güncel olarak; hangi ilçe hangi adliyeye bağlı merak ediyorsanız, aşağıda yer alan pdf formatındaki listeyi inceleyebilirsiniz.

Adli Rehber Hangi İlçe Hangi Adliyeye Bağlı

, , , , ,
Önceki yazı
İcra Kağıdı Gelirse Ne Yapmalıyım?
Sonraki yazı
Avukatlık ve Kurumlaşma

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü